„Mit kellene tenni? Az iskolában úgy tanítani az éneket és zenét, hogy ne gyötrelem, hanem gyönyörűség legyen a tanulónak, s egész életére beleoltsa a nemesebb zene szomját... Sokszor egyetlen élmény egész életére megnyitja a fiatal lelket a zenének. Ezt az élményt nem lehet a véletlenre bízni: ezt megszerezni az iskola kötelessége.”  Kodály Zoltán

Bár a Ghymes nem a mainstream együttesek közé tartozik, a Kárpát-medence magyar anyanyelvi szinte kivétel nélkül találkoztak már közép- és kelet-európai gyökerekből táplálkozó muzsikájukkal. Azt viszont a legtöbben nem tudják, hogy rendszeresen adnak koncertet a legfiatalabb korosztálynak is.

Pedig a zenekar tagjai nagyobb részben pedagógiát végeztek, s bizony hosszú évek óta foglalkoznak gyermekeknek szánt népdalfeldolgozásokkal, és rendszeresen adnak gyermekkoncerteket. Műsorukban népzenét adnak elő, népi hangszereket mutatnak be, megismertetik a magyar népzene alapjait és közösen énekelnek a gyerekekkel.

A lendületes zenei feldolgozások közel állnak a mai gyerekek érzésvilágához, alkalmasak arra, hogy maivá, befogadhatóvá, megszerethetővé tegyék a magyar népdalkincset.

Szándék szerint az egyik legalapvetőbb feladat a hagyományos magyar kultúra megismertetése, élővé tétele a gyerekek számára. Nem mindegy azonban, hogy milyen eszközökkel, módszerekkel kívánjuk ezt a célt elérni. A Ghymes együttes zenei anyaga különösen alkalmas arra, hogy hozzájáruljon e feladat valóra váltásához.

Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a Bennünk van a kutyavér című albumukat (1995) a Magyar Oktatási Minisztérium iskolai segédeszközzé nyilvánította.

A Szarka Gyula (ének, gitár), Szarka Tamás (ének, hegedű), Kún Csaba (szintetizátor) és Jelasity Péter (szaxofon) összetételű Ghymes együttes Gyula város gyermeknapi programjában (május 27-én, vasárnap) 17.30-tól ad koncertet a Göndöcs-kertben.