- Ezeket a hagyományokat szeretnénk tovább vinni a kastélyban megvalósuló, magas művészeti értéket képviselő, a környezethez illő programokkal – indokolja a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontot is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója, mi hívta életre a Kastély Zenei Napokat. Dombi Ildikó szerint Erkel Ferenc szülővárosában természetes, hogy a minőségi zenének kiemelt szerepet kell kapnia.
Hosszú még az út, amíg a fürdőváros kastélyának klasszikus zenei két napja országosan is jegyzett fesztivállá növi ki magát. A kiállítóhelyeket vezető szakember mégis úgy látja: az unikális környezet (vagyis az Almásy-kastély parkja), a város és az egykori főúri épület szellemi öröksége, majd pedig a kastély oldalszárnyában várhatóan két év múlva már esőhelyszínként használható rendezvényterem biztos alapot teremthet ahhoz, hogy akár vendégéjszakákban is megmutatkozzon: érdemes volt 2016-ban egy szabadtéri koncerttel elindítani a sorozatot.
Két éve a Kodály Filharmonikusok Debrecen adott nagy sikerű hangversenyt az egyedülálló környezetben. Tavaly az Oscar-díjat nyert Mindenki című kisfilmben is szerepelt Bakáts Téri Ének-Zenei Általános Iskola gyermekkórusa, a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekara, a Gyulai Ifjúsági Fúvószenekar, valamint Rálik Szilvia, Berkes János és a Váci Szimfonikus Zenekar szórakoztatta a közönséget.
Az elmúlt évi sikernek köszönhetően idén vannak visszatérő fellépők, s ismét hallhatnak nemzetközileg is jegyzett előadókat az érdeklődők. A koncertek – akár egy magukkal hozott plédre telepedve – díjtalanul is élvezhetők. Mégis érdemes ülőhelyet vásárolni: az előző alkalmakhoz hasonlóan ugyanis a szervezők az augusztus 24-25-i esti (fél kilenckor kezdődő) hangversenyekre jeggyel és bérlettel rendelkezők számára most is készülnek meglepetéssel.
Részletes program és fellépők
Augusztus 24. (péntek)
18.00 Gyulai Ifjúsági Fúvószenekar koncertje
A Gyulai Ifjúsági Fúvószenekar visszatérő fellépőként köszönthető, több alkalommal produkáltak már fantasztikus hangulatú koncertet az Almásy-kastélynál is. Ezen az esten közel 30 fúvós szólaltatja meg a szívhez, lélekhez szóló dallamokat. Mint Bogdán Gábor karnagy fogalmazott, mindig nagy örömmel vesznek részt ilyen és ehhez hasonló helyi eseményeken. Hozzátette, gyönyörű a környezet, remek az akusztika, a szervezés minden alkalommal kifogástalan és a közönség pedig egyenesen remek, úgyhogy minden alkalommal nagyon szívesen jönnek. A repertoárról tudható, indulók, magyaros dallamok és szórakoztató zenei, illetve filmzenei átiratok is szerepelnek a kínálatban. Igazán szerethető muzsikára lehet tehát számítani, azt a műsort adják elő, amit egy hétre rá Montenegróban, egy nemzetközi művészeti fesztiválon is eljátszanak majd.
20.30 Liszt Ferenc két kedves növendéke (Aggházy Károly és Giovanni Sgambati)
Molnár Tímea (szoprán), Papp Viktor (tenor) és Nagy Márta (zongoraművész) is fellép augusztus 24-én este a gyulai Almásy-kastély parkjában rendezendő Kastély Zenei Napokon. Az előadóművészek jelenleg a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósítják meg a nemzetközi színvonalú koncerteket azért, hogy szélesebb körben tudják megismertetni Liszt Ferenc két kedves növendékének főként vokális, illetve zongoraműveit a hazai közönséggel. A világszínvonalú koncertprogramban dalok, zongoradarabok szerepelnek, valamint Aggházy Károly operájából is felcsendül egy részlet. A művek azért is számítanak kuriózumnak, mivel szinte egyik szerzeményből sem találhatók felvételek az interneten. A kihagyhatatlan koncertalkalom egyúttal Aggházy Károly halálának 100 éves évfordulójáról is megemlékezik. A koncerten főként Aggházy Károly és Giovanni Sgambati műveit adják elő, de egy-egy dal erejéig megidézik Erkel Ferenc, Liszt Ferenc és Robert Schumann kompozícióit is.
Augusztus 25. (szombat)
18.00 A Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekarának koncertje
Sokat próbált formációról van szó, számos fesztiválon léptek már fel itthon és külföldön egyaránt. Vendégként szerepeltek Svédországban, Olaszországban, Németországban és Ausztriában is. Tavaly is felléptek már a Kastély Zenei Napokon, de a nemzetközi katonai zarándoklaton is képviselték Magyarországot, a franciaországi Lourdes-ban. Művészi feladataik mellett kivették részüket a 2006-os tiszai és a 2013-as dunai árvízi védekezési munkálatokban is. Zenei munkásságuk elismeréséül, a hódmezővásárhelyi művészeti és kulturális életében betöltött szerepért 2013 januárjában megkapták a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat. A zenekar tagjai a toborzó rendezvények elengedhetetlen résztvevői, a zenén keresztül népszerűsítik a Magyar Honvédséget és a katonai pályát, méghozzá egészen sikeresen. Néhány elem az előadandó műsorból: történelmi magyar indulók, Máté Péter dallamai, ABBA slágerek és Filmzenék (Star Wars, Indiana Jones filmbetétek).
20.30 PowerBeat Ütőegyüttes koncertje
Zeneiskolás növendékekből alakult meg az együttes, azonban a zeneiskolás szintet, színvonalat már jóval meghaladták, az általuk bemutatandó produkció országos szinten is megállja a helyét – vallja Fábián István az együttes művészeti vezetője. Legutóbb a Múzeumok éjszakáján léptek fel itt a kastélynál, akkor több százan „dobbantak”, mozdultak együtt az általuk prezentált ritmusokkal. Még azoknak is megmozdult a lába, akik sosem gondolták volna, hogy egyszer csak táncra perdülnek. Örökzöld slágerek, latinos ritmusok, klasszikus zenei átdolgozások várhatók, mint például Gerencséri utca, La bamba, Ír tánc, Tavaszi szél, Andromeda, Török induló, Salamanca, Oye como va, Monti csárdás, Karaván, Jump in the line, Mexico és így tovább! Ebből is kiolvasható, hogy minden korosztály számára élvezhető zenei élményt tudnak nyújtani.
Jegyár: 800 Ft
Bérlet (négy koncertre): 2000 Ft