Barabás Béla elmondta, a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt a búzatermés az előzetesen remélt mennyiségtől néhol 20 százalékkal is elmaradt, emellett nagy problémát jelent a fuzáriumos szennyezettsége.
 
A jó minőségű búzát 57-58 ezer forintos tonnánkénti áron vásárolják fel, a gyengén vagy közepesen szennyezettért jelenleg 37-40 ezer forintot adnak. "Jó minőségű búza Békésben elvétve akad" - jelentette ki, hozzátéve, hogy ilyen árak mellett a gazdáknak veszteséget kell elkönyvelniük.
 
Hangsúlyozta, a magas toxintartalmú búzát a malomipar nem vásárolta fel, abból élelmiszeripari termék nem készült.
 
Barabás Béla elmondta, a repcetermés is negatív eredményt hozott, a vetett 25 ezer hektár helyett csak 13 ezerről lehetett terményt betakarítani. Az eddig több mint 200 hektáron repcét termesztő Köröstarcsai Agrár Zrt. fel is hagy e növénykultúra termesztésével - közölte.
 
Idén 18 ezer hektárt vetettek be a gazdálkodók őszi repcével, ez csaknem 8 ezerrel kevesebb az elmúlt évekhez képest - tette hozzá.
 
A titkár közölte, napraforgóból és kukoricából a vártnál jobb eredmények születtek, előbbinél hektáronként 3,2 tonna; utóbbiból 7,3 tonna volt a megyei termésátlag. "Hét tonna felett már biztosan van nyereség a jelenlegi, tonnánkénti 40 ezer forintos kukorica átvételi ár mellett" - mondta. A termelési költségek hektáronként jellemzően 200-250 ezer forint között mozognak - jegyezte meg.
 
(A Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetsége 70 taggal rendelkezik, akik mintegy 120 ezer hektáron, a megyei mezőgazdasági terület körülbelül egyharmadán gazdálkodnak.)
 
Békésben 227 ezer tonna napraforgó termést takarítottak be csaknem 71 ezer hektárról. Kukoricából közel 97 ezer hektárról mostanáig csaknem 706 ezer tonnát arattak le, a betakarítás 98 százalékos. A Viharsarokban őszi búzát 105 ezer, árpát 21 ezer, repcét pedig 18 ezer hektáron fognak termeszteni, a gazdák csaknem végeztek a vetéssel, búzából van még hátra 10 ezer 500 hektár - tájékoztatta a megyei agrárgazdasági kamara az MTI-t.